Kamery cyfrowe
Urządzenie rejestrujące obraz i dźwięk oraz zapisujące sygnał audiowizualny w postaci cyfrowej, najczęściej na płycie DVD, karcie pamięci czy dysku twardym.
Istota obrazowania kamer cyfrowych opiera się na specjalnych przetwornikach, tak zwanych matrycach. Wyróżnia się dwa rodzaje matryc : CCD i CMOS Nagrany materiał możemy edytować za pomocą komputera.
z oprogramowaniem edycyjnym, np. Adobe Premiere. Wyedytowany materiał wideo można następnie przekształcać do różnych formatów i zapisać w różnych formach.
Zasady działania kamery cyfrowej
Kamery cyfrowe, podobnie jak aparaty fotograficzne i skanery oparte są na matrycy. Sensor optyczny złożony właśnie z elementów CCD odczytuje natężenie światła padającego na pojedynczy jego element. Specjalny układ odczytuje wartości natężenia prądu wyzwalanego w poszczególnych elementach CCD. Otrzymane w ten sposób analogowe dane zostają wzmocnione i poddane konwersji do postaci cyfrowej. W ten sposób uzyskiwana jest informacja o jasności danego obrazu. Barwa poszczególnych punktów obrazu ustalana jest na podstawie analizy podstawowych kolorów składowych: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Każdemu z nich przypisany zostaje jeden kolor a odczyt końcowy uzyskuje się dzięki interpolacji odczytu sąsiadujących ze sobą elementów CCD.
Kamera internetowa
Kamera cyfrowa, podłączana bezpośrednio do komputera, zazwyczaj za pomocą złącza USB. Kamera może transmitować obrazy statyczne (co pewien czas, zwany czasem odświeżania, przesyła pojedynczy obraz) lub transmisja może odbywać się w sposób ciągły. Najprostsze modele oparte są na tańszej matrycy CMOS, o niewielkich rozmiarach, rozdzielczości 640x480 pikseli i przydadzą się użytkownikom mało wymagającym i mającym niezbyt wydajne łącze internetowe.